Excel: Alternatywne kolorowanie wierszy po wartościach w kolumnie

W internecie łatwo znaleźć wskazówki jak pokolorować alternatywne wiersze, lub nawet grupami po kilka wierszy. Aby jednak pokolorować grupy w kontekście wartości w wybranej kolumnie trzeba trochę ten sposób zmodyfikować.

Kontekst jest taki – mamy tabelkę podobną do poniższej i chcemy pokolorować alternatywnie grupy względem wartości w kolumnie A (kolumna B zawiera losowe dane):

Należy w tym celu dodać dodatkową kolumnę. W pierwszym wierszu tej kolumny (C2) wpiszemy wartość 1, a w kolejnych formułę zwiększającą tą wartość jeżeli zawartość wybranej kolumny (u nas kolumny A) zmieniła się w stosunku do poprzedniego wiersza: „=JEZELI(A3=A2;C2;C2+1)„. Po zastosowaniu tej formuły do wszystkich kolejnych wierszy efekt powinien być następujący:

Dalej zastosujemy już zwyczajny sposób. Zaznaczamy dane, wybieramy z menu „Format” -> „Formatowanie warunkowe”, ustawiamy format dla komórki (w moim przypadku żółte tło) i jako warunek wpisujemy formułę „=MOD($C2;2)„. Formuła będzie zwracać resztę z dzielenia wartości w kolumnie C przez 2.

Funkcja formatowania warunkowego zastosuje formatowanie dla wszystkich wierszy gdzie formuła zwróci wartość 1 co przyniesie następujący efekt:

Bardzo praktyczne :)

Zostaw komentarz